За да не го превърнете в злоядо
Илюстрация: Guliver / iStock
Навиците за хранене, които детето придобива през първите 2 години, остават за цял живот. Добре да му дадем правилни ориентири и отрано да го научим на здравословно отношение към храната.
Яде много малко
Малко или много. Майки и баби често нямат точна представа и понякога прекаляват в своята загриженост, че детето ще остане гладно. Настояват и го хранят на сила.
Диетолозите са категорични: До 3 години калориите в менюто на детето не бива да са над 1200 -1500 ккал. А най-точният ориентир е, като го оставим само да определи колко ще изяде. Средно на едно хранене то трябва да приема около 300 мл храна.
„Важно е кое е първото, което детето получава. Ако му дадете чаша сок или супа, за второто няма да остане „място“ , обяснява д-р специалистът по хранене Людмила Волкова.
Договор
Никакво насилие не е допустимо, когато става дума за ядене. С детето е важно да умеем да се договаряме. То ще капризничи и това е най-естествено. Важно е да решаваме проблемите един по един. Първо – нека се научи да дъвче парченца, а след това пробвайте да го учите на самостоятелност.
„По време на хранене създайте приятна емоционална подкрепа – сложете до детето любима играчка, купете красиви купички и лъжички. Така ще го заинтересувате повече към храната“, съветва диетологът.
Положителен пример
От най-ранна възраст се опитайте да градите навици за здравословно хранене. Главното е – разнообразие. В менюто му трабва да бъдат включени много плодове и зеленчуци.
За да се харесат и детето да ги заобича, добавяйте към тях парченце сирене или ароматен сос. Може да направите определено ядене по-сладко, но без захар – добавете морковено пюре или сладък картоф.
Източник, Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари